Sık Sorulan Sorular

Sizden gelen, en çok sorulan sorulara en sık verdiğimiz cevaplar

Fiyatlarımıza zemin üstü binaya ait kapı, pencere, boya, elektrik ve su tesisatları, vitrifiye ve bataryalar; binanın anahtar teslimi dahildir. Fiyatlarımıza
zemin betonu, zemin kaplaması, nakliye ve istanbul dışında montaj ekiplerinin misafir edilmesi dahil değildir.

Prefabrik Yapılar ile çelik yapılar arasındaki en belirgin fark yapı iskeletidir. Hafif çelik yapılarda iskeletin tamamı çelik ile örülürken prefabrik yapılarda çelik birleşim elemanları, taşıyıcı kolon ve kirişlerde; statiğin gerektirdiği şekilde kullanılır. Bu iki sistem arasındaki yoğun çelik kullanımı farkı hafif çeliği daha pahalı bir sistem yapmakla birlikte 1 ve 2 katlı yapılarda prefabrik gerekli mukavemeti sağlayabilmekte, ancak 3. kat için hafif çelik kaçınılmaz olmaktadır.

Prefabrik yapılarda binanın taşıyıcısnını kendi içerisindeki çeliklerden olması dolayısıyla betonarme binalarda atıldığı kadar ağır bir betona ihtiyaç yoktur. Tek
katlı konutlarda 30cm ve dubleks konutlarda 50cm hazır, dolgu beton yeterli olmaktadır; bu yüksekliğin üstüne çıkmak tamamen müşteri tercihlerine bağlıdır.

Prefabrik standartlarında en fazla 2 ya da 2,5 kat yapı yapılabilmekte; bunun üstüne çıkmak için hafif ve ağır çelik kullanılmaktadır. Gökdelenler ağır çelik ile örülmektedir.

Bu konu bağlı bulunduğunuz belediyenin insiyatifindedir. Kimi belediye ruhsata tabii tutarken kimi geçici konut statusunde görebilmektedir. Herhalukarda ruhsata tabi tutulsa dahi harçları betonarmeden ucuz olmaktadır.

Ruhsat işlemleri için bağlı bulunduğunuz belediyenin imar işleri ile görüşmeniz gerekmektedir. Gelir geçer bir kuralı olmadığı için konu hakkındaki en doğru bilgiyi ancak imar işlerinden alabilirsiniz.

Prefabrik konutlar standartta izolasyonlu oluşları sebebiyle dört mevsim yaşanılacak yapılardır. Duvarlarında betopan (preslenmiş beton) kullanıldığı için kullanım açısından betonarmeden farklılık arz etmez ve çelik konstruksiyon sebebiyle çok daha dayanıklıdır.

Standartta Kars soğugunda test edilmiş 16dansite strafor ile duvarlarda ve 8cm izocam ile çatıda ısı izolasyonu sağlanmaktadır. Gerekli görülmesi durumunda ısı izolasyonunu arttırmak mümkündür.

Teslim süresi genel anlamda sözleşme akabinde 1 – 1,5aydır. Montaj süresi genel anlamda tek katlı yapılarda 1, dubleks konutlarda 2haftadır.

Test verilerine göre binaların ekonomik ömrü 50 yıldır. Binaların ekonomik ömrü duvarlarda betopan kullanılması sebebiyle betonarme binaların ekonomik ömrüne eş değerdir.

Duvarlara bu gibi ürünler kolaylıkla kullanılabilmekle birlikte mutfak dolabı gibi ağır malzemeleri çelik kayıtlara sabitlemek gerekmektedir.

Isıtma tesisatları (doğal gaz) ayrı mühendislik ve ruhsat işlemleri gerektirdiği için alıcıya aittir.

Dubleks konutlarda 20cm çelikten örülü ara kat şasesi kullanılmaktadır. Üstüne 16mm kalın betopan konularak zemin kaplamasına hazır hale getirilmektedir.

Dışarıdan ses geçirgenliği izolasyonlu oluşu sebebiyle betonarmeden daha azdır.

Betonarme binaların üstüne de düz zemin olması şartıyla prefabrik konutlar kurulabilmektedir.

Betonarme binaların üstüne de düz zemin olması şartıyla prefabrik konutlar kurulabilmektedir.

Betonarme binaların üstüne de düz zemin olması şartıyla prefabrik konutlar kurulabilmektedir.

Binaların iç yüksekliği standartta 2.50cm dir.

Betopanın dayanıklılığı sebebiyle tıpkı betonarme gibidir. Tekme yumruk ile asla kıramayacağınız gibi çekil-murç ile kırılabilmektedir.

Evet, yapılarımız tıpkı betonarme yapılar gibi dışarıdan kurşun geçirmektedir. Gerek görürseniz ekstra işlemlerle kurşun geçirmez binalar üretilebilir.

Hazır projelerimizi istediğiniz gibi değiştirebilmekle birlikte zevkinizce projeler de ürettirebilmektesiniz.

Yapının nereye gideceği analiz aşamasında bilinmediği için nakliye analizlerimize, dolayısıyla fiyatlarımıza dahil değildir; Nakliye alıcıya aittir.

Hazır projelerimizi istediğiniz gibi değiştirebilmekle birlikte zevkinizce projeler de ürettirebilmektesiniz.

102km rüzgar hızına dayanıklıdır.

Binalarımız 9 şiddetinde depreme dayanıklıdır ve yanıcı özellikleri yoktur.